Badania neurochirurgiczne

Badania neurochirurgiczne w Zabrzu

W naszej przychodni zapewniamy również pomoc neurochirurga. Neurochirurgia to część medycyny zajmująca się diagnostyką oraz leczeniem operacyjnym chorób obwodowego i centralnego układu nerwowego. Neurochirurg przede wszystkim zajmuje się mózgowiem i rdzeniem kręgowym, nerwami obwodowymi oraz naczyniami krwionośnymi w obrębie układu nerwowego.

Przeprowadzenie leczenia chirurgicznego jest konieczne między innymi w przypadku pacjentów, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów. 

Zazwyczaj pacjenci kierowani są do neurochirurga przez neurologa. Wśród najczęstszych dolegliwości skłaniających pacjentów do wizyty u wymienionych specjalistów wymienić możemy częste bóle głowy, bóle kręgosłupa oraz bóle kończyn, zawroty głowy, drętwienie, omdlenia. 

 Jak przebiega badanie neurochirurgiczne?

Wszystko zaczyna się od diagnostyki neurologicznej. Nasz specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, może również zlecić wykonanie badań takich, jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki szczegółowym informacjom  neurochirurg będzie w stanie postawić szczegółową diagnozę i opracować plan leczenia. W zależności od konkretnego przypadku leczenie może przebiegać z wykorzystaniem metody mało inwazyjnej, zdarzają się również sytuacje, gdy niezbędne jest przeprowadzenie operacji mózgu, nerwów obwodowych lub kręgosłupa bądź wykonanie zabiegów wewnątrznaczyniowych. 

 

Co wykrywa badanie neurochirurgiczne? 

Dzięki neurochirurgii i badaniom neurochirurgicznym możliwe jest wykrycie takich chorób, jak: 

  • wodogłowie
  • guzy mózgu i kręgosłupa
  • tętniaki tętnic mózgowych
  • uszkodzenia nerwów obwodowych 

Pomoc neurochirurga może być również niezbędna w przypadku urazów neurologicznych powstałych na skutek różnego typu wypadków,  mowa tutaj o takich urazach, jak złamanie kości czaszki czy krwawienie śródczaszkowe.