Czym jest badanie EEG?

EEG, czyli elektroencefalografia to badanie aktywności mózgu, wykonywane przy pomocy specjalnego narządu zwanego elektroencefalografem. Jest to bezbolesna i nieinwazyjna metoda diagnostyczna, którą można stosować także u dzieci.

Badanie EEG ma kluczowe znaczenie w diagnozowaniu pacjentów z napadami padaczkowymi występującymi w przebiegu zapalenia mózgu, na skutek urazu czaszkowo-mózgowego, a także w różnicowaniu śpiączek.

EEG wykonywane jest w celu zróżnicowania schorzeń czynnościowych i organicznych mózgu. Badanie pozwala często zlokalizować okolice, w którym znajduje się określony proces chorobowy. EEG polega na rejestrowaniu za pomocą specjalnych elektrod, umieszczanych na skórze głowy czynnościowych prądów mózgu. Zleca się je przy zaobserwowaniu zaburzeń pracy układu nerwowego.

Kiedy należy wykonać EEG?

Badanie EEG powinno być wykonane jeśli u pacjenta zaobserwowano zaburzenia neurologiczne, w tym problemy z pamięcią i koncentracją. Kolejnym wskazaniem są zaburzenia wzroku, pojawiające się bóle głowy, jąkanie się, nadpobudliwość, problemy ze snem, omdlenia, utrata przytomności, drgawki.

EEG zaleca się także u dzieci. Wskazaniem do wykonania badania są problemy z rozwojem psychoruchowym, opóźnienie mowy, zaobserwowane kłopoty z nauką. O potrzebie jego wykonania w diagnostyce medycznej decyduje lekarz.

VideoEEG

Oprócz klasycznego badania EEG można wykonać badanie video EEG, obejmuje ono nagrywanie osoby badanej, aby sprawdzić czy jakieś objawy/zachowania występują równolegle do nieprawidłowości w zapisie EEG.

Jak przygotować się do badania?

  • nie należy spożywać napojów stymulujących i prowokujących sztuczną aktywność (kawa, mocna herbata, cola.),
  • dzień przed lub w dniu badania należy umyć włosy, unikać używania kosmetyków do włosów typu: lakier, żel, wosk,
  • przed badaniem należy zjeść posiłek (nie można być na czczo),
  • przed badaniem nie należy przerywać przyjmowania stałych leków, chyba, że lekarz zaleci inaczej,
  • dzieci do 5 r.ż. – tylko badanie we śnie – nie należy dostarczać pobudzających bodźców,
  • należy zadbać o wygodny ubiór,
  • dziecko powinno mieć ze sobą kocyk i ulubioną zabawkę.

Bo w medycynie najważniejszy jest człowiek