Holter RR ciśnieniowy
Czym jest badanie holterem ciśnieniowym?
Badanie holterem ciśnieniowym jest jednym z najpopularniejszych badań kardiologicznych, polega na automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi przez całą dobę. Celem badania jest wykrycie nieprawidłowości pracy serca. Dzięki temu urządzeniu moa zdiagnozować choroby serca.
Holter RR mierzy wartość ciśnienia skurczowego, ciśnienia rozkurczowego oraz częstotliwość rytmu serca. Urządzenie zbudowane jest z jednostki centralnej ciśnieniomierza oraz rękawa, nakładanego na rękę. Holter ciśnieniowy dokonuje pomiarów średnio co 30 minut, a w nocy co 60 minut, lub wg zaleceń lekarza.
Jak wygląda badanie?
Badanie holterem RR nie wymaga specjalistycznych przygotowań. Jest on montowany w gabinecie lekarskim. Ważne, aby mankiet dotykał bezpośrednio skóry pacjenta, można na niego założyć warstwę wierzchnią odzieży, jednak powinna być ona luźna, aby nie zaburzyć pracy urządzenia. W ciągu 24 godzin pacjent powinien prowadzić normalny tryb życia. Holtera ciśnieniowego nie można narażać na kontakt z woda i wilgocią.
Zgięta ręka w łokciu podczas badania może zafałszować wyniki lub zaburzyć pomiar. Należy zwrócić na to szczególna uwagę w nocy i ułożyć się do spania na plecach z rękoma wyciągniętymi wzdłuż ciała. Wyniki badań analizowane są przez lekarza specjalistę.
Bo w medycynie najważniejszy jest człowiek