Endokrynolog Zabrze

W naszej przychodni prowadzimy również poradnię endokrynologiczną. Zespół naszych endokrynologów zajmuje się diagnozą i leczeniem gruczołów wydzielania zewnętrznego, czyli gruczołów, które wydzielają hormony do krwi.

Czym zajmuje się endokrynologia?

Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami związanymi z układem hormonalnym, narządami produkującymi hormony oraz organami docelowymi dla hormonów. Do chorób tych należą m. in. zaburzenia tarczycy i przytarczyc, przysadki, nadnerczy oraz ich wzajemnego funkcjonowania.

Jak wygląda badanie endokrynologiczne?

 

Badanie endokrynologiczne rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Endokrynolog gromadzi informacje, które umożliwią mu postawienie diagnozy i określenie przyczyn dolegliwości. Dopiero po zdiagnozowaniu problemu lekarz przygotowuje plan leczenia. W zależności od przypadku, może to być leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. 

 

Jakie choroby leczy endokrynolog? 

 

Endokrynolog zajmuje się zaburzeniami układu hormonalnego, czyli gruczołów dokrewnych (wydzielania wewnętrznego) oraz komórek, które są odpowiedzialne za wytwarzanie hormonów. Wśród najczęstszych chorób, którymi zajmuje się endokrynolog wymienić możemy:   

  • Choroby tarczycy ‒  choroby tarczycy to jedne z częściej występujących chorób, w szczególności wśród kobiet. Endokrynolog kontroluje proces wydzielania przez tarczycę trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4), zajmuje się leczeniem nadczynności oraz niedoczynności tarczycy, guzów i nowotworów, choroby Hashimoto czy choroby Gravesa-Basedova.
  • Przysadka mózgowa ‒ omawiany specjalista zajmuje się również zaburzeniami przysadki mózgowej, między innymi bada poziom hormonów takich, jak hormon tyreotropowy (TSH), melanotropina (MSH), prolaktyna (PRL), hormonu wzrostu (GH) i innych.
  • Choroby nadnerczy ‒ endokrynolog zajmuje się również chorobami nadnerczy, między innymi takimi, jak  nadczynność i niedoczynność nadnerczy, choroba Addisona i inne. 

W poradni przyjmują:

Bo w medycynie najważniejszy jest człowiek